تبلیغات
پایگاه تخصصی زمین شناسی و جغرافیا - تشكیل یخ و كوهای یخ
1389/09/11

تشكیل یخ و كوهای یخ

   نوشته شده توسط: تلگرام MzR_F    نوع مطلب :جغرافیای آب ها ،

http://persian-star.net/shop/planet-earth/17.jpg
آیسبلوك

تشكیل یخ در نواحی قطبی پدیده مهمی است. هنگامی كه سطح آب اقیانوس‌ها به اندازه ‌كافی سرد شد، بلورهای ذره بینی یخ شروع به تشكیل می‌كنند. در مرحله اول شكل بلورهای یخ معمولاً به شكل پولك‌های خیلی كوچك است ولی تدریجا رشد می‌كنند و به صورت سوزن‌های شش وجهی به طول 1 تا 2 سانتی متر در‌می‌آیند. به تدریج كه انجماد ادامه پیدا می‌كند شبكه‌ای از بلورها تشكیل می‌شود و سطح اقیانوس را مانند تیوپی از برف آبدار می‌پوشاند.
در مورد یخ و كوههای یخی آنچه كه در مرحله اول باید در نظر گرفت تشخیص و تفكیك توده‌های یخ خشكی تحت عنوان «آیسبرگ» و «آیسبلوك» از توده‌های یخ اقیانوسی با عناوین «بانكیز» و «پك» می‌باشد.
آیسبرگ‌ها كوههای یخی می‌باشند كه ارتفاع آنها ممكن است به چند صد متر هم برسد و توده‌هایی هستند كه از یخچالهای طبیعی قاره‌ها یا «انلاندسیس‌ها» جدا شده و به آب افتاده‌اند. معمولاً 5/4متر از ارتفاع آنها به زیر آب فرو می‌رود. آبی كه آیسبرگ‌ها را تشكیل می‌دهد شیرین است. اگر آیسبرگ‌ها ابعاد كوچكتری داشته باشند آنها را «آیسبلوك» می‌نامند.

برعكس، یخ های دریا نتیجه انجماد آب دریا می‌باشند. نقطه انجماد آب دریا بستگی به مقدار املاح محلول در آب دریا دارد و بدین ترتیب مثلاً در دریای بالتیك كه مقدار شوری آن 00/0 7 است آب دریا در 4/0- درجه سانتی گراد یخ می‌بندد، یخی كه بدین ترتیب تشكیل می‌شود مسلماً شور است ولی مقدار شوری آن كمتر از شوری آبی است كه آن را تشكیل داده، زیرا بخشی از املاح به خصوص كلرورها در بخشی متراكم میشوند كه مایع باقی ‌می‌ماند. بر عكس سولفاتها ترجیح می‌دهند كه در بخش منجمد شده متراكم شوند و اغلب طعم بی‌مزه این سولفاتها باعث می‌شود كه برخی تصور نمایند كه آب تشكیل دهنده یخ‌های دریایی شیرین بوده‌اند. یخ‌های دریایی هرچه سریعتر تشكیل شوند مقدار شوری آنها بیشتر است. همین توده های یخ دریای هستند كه بانكیز نام می‌گیرند و گاهی در وسط دریا آزاد باقی می‌مانند و گاهی هم به سواحل ملحق می‌شوند. واژه «پك» معمولاً برای اشاره به پهنه‌های كم و بیش وسیع از توده‌های آزاد یخ‌های دریایی به كار برده می‌شود.

http://www.shahreshab.com/Portals/0/Pictures/734/Htm/64.jpg


پایگاه ملی داده های علوم زمین