تبلیغات
پایگاه تخصصی زمین شناسی و جغرافیا - خلیج فارس
1389/09/13

خلیج فارس

   نوشته شده توسط: تلگرام MzR_F    نوع مطلب :جغرافیای آب ها ،

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/PersianGulf_vue_satellite_du_golfe_persique.jpg

خلیج فارس دریایی است حاشیه‌ای كه با طولی معادل 1000 كیلومتر و عرض 200 تا 300 كیلومتر، حوضه‌ای به وسعت تقریبی 226000 كیلومتر مربع را تشكیل می دهد. عمق متوسط خلیج حدود 35 متر و حداكثر عمق آن در نزدیكی مدخل باریكش، یعنی تنگه هرمز به 100 متر می‌رسد. خلیج فارس به معنای واقعی بین سرزمین‌های خشك محاط شده و تنها راه ارتباط آن با اقیانوس هند تنگه هرمز می‌باشد كه عرض آن 60 كیلومتر بیشتر نیست.
حوضه خلیج فارس تماماً در «فلات قاره» واقع شده و فاقد «حاشیه فلات قاره» یا «لبه ایوان خشكی» می‌باشد. حاشیه فلات قاره و شیب قاره هر دو در دریای عمان و بلافاصله پس از تنگه هرمز ظاهر می‌شوند.
از نظر ساختمانی، خلیج فارس یك چاله تكتونیكی است كه در اواخرپلیوسن تا پلئیستوسن تشكیل یافته است و ریخت شناسی كلی آن، اساساً تحت تاثیر نفوذ حركات زمین ساختی اعمال شده در حوضه می‌باشد. اصولاً تحت تاثیر چین خوردگی شدید و كوهزایی زاگرس می‌باشد كه در امتداد یك محور شمال غربی- جنوب شرقی تا شرقی- غربی، اعمال شده است. چگونگی پستی و بلندی بسیار ملایم تر سواحل عربی، نتیجه حركات آرام تر زمین ساختی در این بخش است. اگرچه شیب بستر خلیج فارس اصولا بسیار ملایم می‌باشد، با وجود این حدود بیست جزیره و تعداد بسیار زیادی تپه ماهورهای زیردریایی در خلیج فارس وجود دارند. اغلب این جزایر در نتیجه بیرون زدگی گنبدهای نمكی كه سر ازآب درآورده‌اند، تشكیل شده‌اند و بسیاری از تپه‌های زیردریایی هم به وضوح نتیجه بالا آمدن گنبدهای نمكی می‌باشند. به طور خلاصه می‌توان چنین نتیجه گرفت كه تشكیل و تكامل ریخت شناسی خلیج فارس منشاء ساختمانی دارد و اكثریت شكل‌های پستی و بلندی‌های این حوضه با بستگی نزدیك با این ساختمان و با شركت پدیده‌های فرسایشی و رسوب‌گذاری، در اواخر دوران سوم و دوران چهارم تشكیل شده‌اند.


پایگاه ملی داده های علوم زمین