تبلیغات
پایگاه تخصصی زمین شناسی و جغرافیا - دریاها
1389/09/15

دریاها

   نوشته شده توسط: تلگرام MzR_F    نوع مطلب :جغرافیای آب ها ،


- دریای قطب شمال
- دریای مدیترانه
- دریای سیاه
- دریای مدیترانه آمریكا
- خلیج كالیفرنیا
- دریای برینگ
- دریای سرخ
- دریای عربی
- دریای اختسک
- دریای ژاپن
- دریای زرد
- دریای چین شرقی و چین جنوبی
- دریای تیمور
- دریای آندامان
- خلیج هودسن
- خلیج هودسن
- دریای بافین
- دریای شمال
- دریای بالتیک
- خلیج فارس
- دریای خزر

دریای قطب شمال:
این دریا كه سابقا اقیانوس منجمد شمالی نامیده می‌شد، توده واحدی از آب است كه دارای ارتباط بسیار محدودی با اقیانوس آزاد می‌باشد. در كف دریای قطب شمال سلسله ارتفاعاتی وجود دارد كه آن را به حوضه‌های متعدد داخلی تقسیم می‌كنند.
در امتداد حاشیه شمالی اورازیا (Eurasia) و آمریكای شمالی یك فلات قاره بسیار وسیع وجود دارد كه یك سوم كف دریای قطب شمال را تشكیل می‌دهد. بخش هایی از آبهای این فلات قاره پوشیده از یك توده یخ شناور می‌باشد.
ساختمان عمده‌ای كه دریای قطب شمال را تقسیم می‌كند، سلسله جبال اقیانوسی لومونوزوف می‌باشد كه از گروئنلند تا جزایر سیبری نو كشیده شده است.
این سلسله جبال كف دریای قطب شمال را به دو حوضه تقسیم می‌كند، یكی در سمت قاره اورازیا و دیگری در طرف كانادا. هر كدام از دو حوضه نامبرده به نوبه خود به وسیله سلسله ارتفاعات كم اهمیت تری به چند حوضه فرعی تقسیم می‌شوند.
پهنای فلات قاره در مقابل سواحل شمالی گروئنلند و آلاسكا حدود100 كیلومتر و در طول سواحل سیبری بیش از 1700 كیلومتر می‌باشد.

http://img.p30download.com/graphic/image/2011/02/1296998303_maps.of.the.world.arctic.jpg

دریای مدیترانه:
دریای مدیترانه توده آبی است ممتد در جهت شرقی_ غربی كه دارای خطوط ساحلی بسیار نامنظم می‌باشد. این خط ساحلی بسیار نامنظم دریای مدیترانه را به حوضه‌های فرعی متعدد تقسیم می‌كند كه هر یك دارای الگوی محدود و مستقلی از نظر جریان‌های دریایی می‌باشند.
دریای مدیترانه از طرف شمال و شرق به اروپا و آسیای صغیر (تركیه) و از طرف جنوب به آفریقا محدود است و بدین ترتیب كاملاً به وسیله خشكی ها محصور شده است. دریای مدیترانه فقط از راه تنگه باریك جبل الطارق با اقیانوس اطلس و از طریق تنگه باریك بسفور با دریای سیاه و بالاخره به وسیله كانال سوئز با دریای سرخ در ارتباط است.
دریای مدیترانه به وسیله یك آستانه دیوار مانند كه از كف تا اعماق 400 متری بالا آمده و از جزیره سیسیل تا ساحل تونس امتداد یافته، به دو حوضه اصلی تقسیم می‌شود.

http://mm04.nasaimages.org/MediaManager/srvr?mediafile=/Size4/nasaNAS-10-NA/76749/nafrica_tmo_2007126_lrg.jpg&userid=1&username=admin&resolution=4&servertype=JVA&cid=10&iid=nasaNAS&vcid=NA&usergroup=Earth_Observatory_(nasa)-10-Admin&profileid=46

دریای سیاه:
دریای سیاه كه بین دو رشته كوه‌های شرقی_ غربی واقع شده دارای منطقه شیب قاره بسیار پرشیبی است كه در برخی نقاط شیب آن به 20 درجه می‌رسد. شیب قاره به كف نسبتاً مسطح دریا می‌رسد كه حداكثر عمق آن حدود 2245 متر می‌باشد.
به علت مقدار زیاد نزولات جوی و ورود آبهای جاری، آبهای سطحی و كم نمك دریای سیاه از طریق تنگه های بسفور و داردانل باعث می‌شود كه جریان سطحی با سرعت نسبتاً زیاد انجام گیرد و این سرعت زیاد باعث ایجاد جریان آشفته واختلاط عمودی آبها گردد.
مقدار شوری آبهای سطحی دریای سیاه كه قبل از خروج معادل 16% می‌باشد، هنگامی كه پس از عبور از دو تنگه بسفور و داردانل به دریای مدیترانه می‌رسد به 30% افزایش می‌یابد. علت این افزایش مقدار شوری، اختلاط جریان سطحی، با یك جریان زیر سطحی است كه با درجه شوری 5/38% از دریای مدیترانه به دریای سیاه وارد می‌شود.

http://earthobservatory.nasa.gov/images/imagerecords/2000/2424/BlackSea_S2002124_lrg.jpg

دریای مدیترانه آمریكا:
دریای مدیترانه امریكا شامل چهار حوضه دریای كارائیب و خلیج مكزیك می‌باشد.
دریای كارائیب به وسیله یك رشته مجمع الجزایر كمانی به نام رشته آنتیل از اقیانوس اطلس جدا شده است. این دریا، به چهار حوضه اصلی تقسیم می‌گردد كه از شرق به غرب عبارتند از حوضه ونزوئلا، حوضه كلمبیا، حوضه كایمن و حوضه یوكاتان. حداكثر عمق در هر چهار حوضه از4000 متر متجاوز است.
خلیج مكزیك نسبت به دریای كارائیب پیچیدگی كمتری دارد، بدین معنی كه خلیج مكزیك حوضه ساده ایست با فلات قاره بسیار عریض كه قسمت اعظم حاشیه این خلیج را اشغال كرده است. فلات قاره به یك حوضه نسبتاً عریض سرازیر می شود كه حداكثر عمق آن بیش از 3600 متر است.
خلیج مكزیك به وسیله تنگه «یوكاتان» كه حداكثر عمق آن به 1900 متر می‌رسد، به دریای كارائیب وصل می‌شود. تنها راه ارتباط مستقیم خلیج مكزیك با اقیانوس اطلس فقط به وسیله تنگه های فلوریدا تأمین می گردد كه حداكثر عمق آنها 1000 متر است.

http://mappery.com/maps/Caribbean-Map.mediumthumb.jpg

خلیج كالیفرنیا:
این خلیج طویل دارای جهت شمال غربی_ جنوب شرقی بوده و از مدار رأس السرطان در انتهای باز جنوبی تا دهانه رودخانه كلورادو در انتهای بسته شمالی، امتداد یافته است. كلورادو مهمترین رودخانه‌ای است كه به این خلیج می‌ریزد. غیر از كلورادو تقریبا 6 رودخانه دیگر كه از ناحیه «سیرا- مادره- اكسیدنتال» سرچشمه می‌گیرند، پس از عبور از یك دشت ساحلی عریض كه حاشیه شرقی خلیج را می‌سازد، از سمت مشرق به خلیج می‌ریزند. از این دشت ساحلی، فلات قاره‌ای به عرض 5 تا50 كیلومتر به طرف خلیج امتداد می‌یابد.

http://www.cabo-adventures.com/media/images/1772/original.jpg

دریای برینگ:
دریای برینگ در حاشیه شمالی اقیانوس آرام، تا 66 درجه عرض شمالی توسعه یافته است. این دریا به شكل مثلثی است كه راس آن به طرف شمال بوده و قاعده محدب آن را مجمع الجزایر كمانی «آله ئوتین» تشكیل داده است. یك فلات قاره بسیار عریض با عمق كمتر از 200 متر در طول سواحل سیبری و آلاسكا توسعه یافته است. قسمت اعظم بقیه حوضه دارای عمقی بیش از 1000 متر می‌باشد.
آب و هوای دریای برینگ، با توجه به دمای هوا كه بین 25- درجه سانتی‌گراد در زمستان و 10+ درجه سانتی‌گراد درتابستان، متغیر است، به هیچ وجه مطبوع نیست. آسمان معمولاً ابری است، مه در این منطقه بسیار شایع ست و در 35% از اوقات سال بارندگی تداوم دارد.

http://earthobservatory.nasa.gov/images/imagerecords/2000/2460/BeringSea_S2002135.jpg

دریای سرخ:
دریای سرخ به طول 1900 كیلومتر از تنگه باریك المندب تا انتهای خلیج سوئز كه شاخه غرب دریای سرخ می‌باشد، در جهت شمال كشیده شده است. خلیج سوئز، شبه جزیره سینایی را از قاره آفریقا جدا می‌كند.
خلیج عقبه كه شاخه شرقی دریای سرخ می‌باشد مرز شرقی شبه جزیره سینایی را هم تشكیل می‌دهد. دریای سرخ كه بین 12 تا 30 درجه عرض شمالی در یك منطقه بسیار گرم و خشك گسترده شده، به داشتن آبهای سطحی بسیار گرم و بسیار شور مشهور می باشد.

http://disc.sci.gsfc.nasa.gov/oceancolor/additional/science-focus/images/RedSea_Nile.jpg

دریای عربی:
دریای عربی در حقیقت دنباله شمالی اقیانوس هند بین قاره افریقا و شبه قاره هندوستان می‌باشد.
یك شاخه شمال غربی از سلسله جبال میانی اقیانوس هند كه سلسله جبال كارلزبرگ نام دارد، دریای عربی را به دو حوضه تقسیم می‌كند. سلسله جبال كارلزبرگ در جهت شمال غربی_ جنوب شرقی، از استوا در 70 درجه طول شرقی به طرف خلیج عدن كشیده شده است. عمق هر دو حوضه از 3600 متر تجاوز می‌كند.

http://www.alborznews.net/files/fa/news/1388/2/28/5044_551.jpg

دریای اختسک:
دریای اختسک درجنوب غرب دریای برینگ وشمال دریای ژاپن قرار دارد. شبه جزیره کامچاتکا (Kamechatka) و قوس جزایر کوریل حد شرقی این دریا را تشکیل می دهد.
وسعت دشتاب در دریای اختسک قابل توجه است. ژرفترین نقطه آن حدود 4000 متر می باشد.

http://geology.com/nasa/sea-of-okhotsk-ice/sea-of-okhotsk-ice-lg.jpg

دریای ژاپن
این دریا به صورت یک حوضه اقیانوسی است که عمق آن از 3000 متر بیشتر است. این دریا به وسیله جزایر ژاپن از اقیانوس جدا شده است. در جنوب، شبه جزیره کره آن را از دریای چین شرقی جدا کرده است.

http://www.cliffshade.com/colorado/images/japan.gif

دریای زرد
این دریا در واقع خلیجی از دریای چین شرقی است .عمق آن کم و وسعت آن حدود 50000 کیلومتر مربع می باشد. در اثر گل هایی که به وسیله رود زرد (هوانگهو Huang Ho) یعنی بزرگترین رود چین شمالی وارد این دریا می شود، رنگ آن مایل به زرد است و به همین سبب آن را دریای زردنامیده اند.دریای چین شرقی و چین جنوبی
مرز بین این دو دریا گذرگاه تایوان (Taiwan) است که خود حدود 200 کیلومتر پهنا دارد. قوس جزایر ریوکیو(Ryukyu) دریای چین شرقی و مجمع الجزایر فیلیپین و اندونزی دریای چین جنوبی را از اقیانوس جدا کرده است. عمق دریای چین شرقی کم است . تنها در بخش جنوبی دریا اعماق بیشتر از 200 متر دیده می شود.
ناحیه دشتاب در دریای جنوبی نیز وسعت زیاد دارد. دریای چین جنوبی از سمت جنوب با چند گذرگاه به دریای جاوه(Java Sea) و از سمت جنوب غرب توسط تنگه معروف مالاکا(Malacca) به دریای آندامان (Andaman) و اقیانوس هند مربوط می شود.

http://mm04.nasaimages.org/MediaManager/srvr?mediafile=/Size4/nasaNAS-10-NA/69896/SEAsia_OSE2004046_lrg.jpg&userid=1&username=admin&resolution=4&servertype=JVA&cid=10&iid=nasaNAS&vcid=NA&usergroup=Earth_Observatory_(nasa)-10-Admin&profileid=46

دریای تیمور

دریای تیمور در شمال غرب استرالیا یک دریای کم عمق کناری از اقیانوس هند است ولی از طرف دیگر به طور وسیع به دریای آرافورا پیوسته که این دریا جزء دریاهای وابسته به اقیانوس آرام به شمار می آید. 

http://earthobservatory.nasa.gov/images/imagerecords/40000/40123/timor_tmo_2009246_1.jpg

دریای آندامان
این دریا در شمال شرق اقیانوس هند به وسیله یک برآمدگی از اقیانوس جدا شده است. برآمدگی مذکور ادامه قوس جاوه سوماترا می باشد. در شرق این دریا ناحیه دشتاب عریض و ناهموار است. عمیق ترین قسمت حوضه 4170 متر می باشد. تنگه مالاکا دریای آندمان را به دریای جاوه وصل می کند.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/AndamanSeaNASA1.jpg

خلیج هودسن
در داخل خاک کانادا دریایی به وسعت بیش از 1،200،000 کیلومتر مربع وجود دارد که آنرا خلیج هودسن نامیده اند. این دریای داخلی درحقیقت بخش مرکزی دشت های کانادا می باشد که به زیر آب رفته است. عمیق ترین بخش آن در مرکز دریا بیش از 250 متر عمق ندارد. درشمال خلیج هودسن دریای کوچکی وجود دارد که به حوضه فاکس (Foxe) معروف است. این حوضه نیز به وسیله تنگه هودسن به اقیانوس راه دارد.

http://mm04.nasaimages.org/MediaManager/srvr?mediafile=/Size3/nasaNAS-10-NA/70851/modis_ncanada_26jul04.jpg&userid=1&username=admin&resolution=3&servertype=JVA&cid=10&iid=nasaNAS&vcid=NA&usergroup=Earth_Observatory_(nasa)-10-Admin&profileid=46

دریای بافین
دریا یا خلیج بافین مابین گرینلند و جزیره بافین در شمال غرب اقیانوس اطلس قرار دارد. دریا نسبتاً کم عمق است و دهانه آن به نام گذرگاه دیویس (Davis) معروف است. دریای بافین در شمال توسط گذرگاه اسمیت (Smith) به حوضه قطب شمال راه دارد.دریای شمال:
دریای شمال بزرگترین دریا در شمال اروپا است که در شرق جزیره بریتانیا قرار دارد. عمق این دریا در بخش اعظم آن بین 15 تا 20 متر است. دریای شمال، از سمت شمال به طور وسیع با اقیانوس درارتباط است. از سمت جنوب نیز به وسیله کانال مانش (Manch Channel)، که گاهی دریای مانش نیز گفته می شود، به اقیانوس راه دارد. عمق آب در این گذرگاه در نزدیکی اقیانوس حدود 200 متر است ولی به سوی دریای شمال عمق کمتر می شودبه طوری که در تنگه دوور (Dover) که باریکترین بخش این آبراهه می باشد، عمق دریا از 30 متر هم کمتر می باشد.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/NASA_NorthSea1.jpg/300px-NASA_NorthSea1.jpg

دریای بالتیک
دریای بالتیک بین شبه جزیره اسکاندیناوی و قاره اروپا در جهت نصف النهاری کشیده شده و با گذرگاههایی که بین سرزمین دانمارک و سوئد وجود دارد به دریای شمال راه دارد. این دریا خود به شکل خلیج است و در وسط آن درحدود مدار 60 درجه شمالی پیشرفتگی دریا در خشکی خلیج کوچکتری ساخته می شود که به خلیج فنلاند معروف است. دریای بالتیک ماننددریای شمال کم عمق است.

http://www.zonu.com/images/0X0/2010-07-02-11808/Phytoplankton-bloom-in-the-Baltic-Sea-2001.jpgپایگاه ملی داده های علوم زمین