تبلیغات
پایگاه تخصصی زمین شناسی و جغرافیا - رنگ و شفافیت آب دریا و اقیانوس‌ها
1389/09/24

رنگ و شفافیت آب دریا و اقیانوس‌ها

   نوشته شده توسط: تلگرام MzR_F    نوع مطلب :جغرافیای آب ها ،

http://www.wallcoo.com/human/Sz_216_Maldives_Sky_and_Sea_Aquamarine_1920x1200/wallpapers/1280x1024/Maldives_beach_fish_JY033_350A.jpg

مدتها تصور می‌شد كه رنگ دریا متعلق به خود دریا نیست و بلكه مربوط به انعكاس رنگ آسمان می‌باشد. البته مسلم است كه رنگ آسمان تا حدی زیادی در رنگ دریا موثر می‌باشد ولی تردیدی نیست كه دریا هم رنگی دارد كه مخصوص به خودش می‌باشد و آن رنگ آبی است.
هر جسمی از ورای ضخامتی از ‌آب دریا، آبی به نظر می‌رسد. با وجود این بر حسب عرض جغرافیایی و دوری یا نزدیكی از ساحل، رنگ آب دریا تغییر می‌كند. به عنوان مثال معمولاً از رنگ آبی دریای مدیترانه صحبت می‌شود در صورتی كه در سواحل ناحیه(برتانی) در فرانسه آبهای دریای مانش بیشتر متمایل به سبز می‌باشد.
در نزدیكی سواحل و به خصوص در مصب رودخانه‌ها، آب دریا به رنگ زرد كثیف به نظر می‌رسد.
آب دریاها و اقیانوس‌ها، هر چه به طرف نواحی حاره نزدیكتر باشد، نزدیكتر به آبی و هر چه به طرف مناطق قطبی یا سواحل نزدیكتر باشند، به سبز نزدیكتر هستند. دلیل این امر به خاطر وجود موجودات میكروسكپی پلانكتونیك می‌باشد كه سبب تغییر رنگ از سبز به آبی می‌شوند. به خصوص فراوانی جلبك‌های تك یاخته‌ای یا دیاتومه‌ها كه به صورت توده‌های متراكم در آبهای سرد زندگی می‌كنند، رنگ سبز خاص خود را به آب می‌دهند.
به عقیده (كال) رنگ دریا به علت وجود مواد زرد رنگ به صورت محلول در آب است كه از تغییر و تبدیل اسیدهای هومیك حاصل می‌شوند. تركیب رنگ آبی دریا با مواد محلول زرد رنگ تولید رنگ سبز را می‌كند. آنچه مسلم است رنگ زرد كثیف دریا در نزدیكی سواحل و در مصب رودخانه ها به علت وجود ذرات آلی و معدنی است كه به صورت معلق در آب وجود دارند.
اولین اندازه‌گیریهای درجه شفافیت آب به وسیله دستگاهی به نام (دیسك سكی) انجام گرفته است. این دستگاه بسیار ساده عبارت است از یك دیسك یا صفحه مدور و سفید رنگ به قطر 30 سانتی متر كه به نخی با طول زیاد بسته شده است و به زیر صفحه هم وزنه‌ای‌ آویزان شده است. طرز كار با این دستگاه ساده بدین صورت است كه آن را آزادانه به آب می‌اندازند و با عینك های آبی، سقوط آن را در آب زیر نظر می‌گیرند و درجه شفافیت آب را بر حسب عمقی كه از آن پایین تر دیسك سكی دیگر دیده نمی‌شود، اندازه‌می‌گیرند. چنانكه ملاحظه می‌شود درجه شفافیت واقعی و مطلق آب دریا به دقت اندازه‌گیری نمی‌شود، با وجود این، كار با دیسك سكی بسیار ساده و راحت می‌باشد.
مساله دیگر در مورد درجه شفافیت آب دریا این است كه بدانیم درون آب دریا زلال باشد در عمق 10 متری قدرت دید انسان به 40 متر می‌رسد. محاسبات دانشمندان و غواصان ثابت كرده است كه برای چشم انسان از عمق 100 متری ظلمت و تاریكی مطلق برقرار است.پایگاه ملی داده های علوم زمین