تبلیغات
پایگاه تخصصی زمین شناسی و جغرافیا - مسئله آلودگی آب چشمه ها
1389/11/2

مسئله آلودگی آب چشمه ها

   نوشته شده توسط: تلگرام MzR_F    نوع مطلب :جغرافیای آب ها ،


علاوه بر مسئله شوری و سختی، مسئله آلودگی میکروبی یا بیولوژی آب چشمه ها در ایران سبب نامرغوبی آنها و عدم استفاده و یا استفاده توأم با مسائل و ناراحتیهای گوناگون از آب چشمه می شود.
اصولاً آب چشمه های قشرهایی از زمین که قابلیت نفوذ مستقیم دارد، مانند زمین های ماسه ای، شنی و امثال آن معمولاً پاک است زیرا این قشرها آب را خوب صاف می کند و معمولاً هرگاه آب از قشر ماسه ای نرم به ضخامت 3 تا6 متر عبور کند از میکروب عاری می شود.

بنابراین حتی الامکان از آب چشمه هایی (به ویژه برای آشامیدن) استفاده شود که تا حدودی دارای شرایط مذکور باشد. اما متأسفانه مشاهده می شود که در بعضی از نقاط توجهی به این مسائل ندارند. آب آلوده را مصرف می کنند و به دنبال آن ناراحتی ها و مسائل بسیاری برای خود، به وجود می آورند.
آب چشمه ها ممکن است به طرق دیگر نیز آلوده شود، به عنوان مثال، درنتیجه فرو بردن ظرف آلوده برای برداشت آب و یا شستشو و امثال آن در چشمه و حتی آب دادن احشام در مظهر چشمه، افتادن و یا ریختن فضولات حیوانی و دیگر مواد موجود در اطراف چشمه درآن، براثر عبور و مرور احشام و انسان و خلاصه سقوط حشرات به داخل آب (به ویژه در مناطق کویری و بیابانی که زیاد این اتفاق می افتد.) همه این موارد، در کشور ایران اتفاق می افتد و بسیاری از چشمه ها درنتیجه این اعمال یا اعمال دیگر آلوده می شود و ابتلاء مردم به بیماری نیز در بسیاری از موارد نتیجه همین عدم رعایت بهداشت و مراقبت از چشمه ها است.
در فصل بهار و تابستان که معمولاً دامداران به اصطلاح به ییلاق (مناطق کوهستانی) می روند، در محل یورت که از چشمه ها استفاده می کنند نیز باعث آلودگی آب چشمه ها می شوند. با آنکه این گونه افراد اغلب سعی میکنند با کندن چاله های متعدد در جلوی آب چشمه ها و شستن چیزهای مختلف در چاله های مختلف کمتر باعث کثیف و آلوده شدن آب شوند، معهذا آگاهانه یا ناآگاهانه موجبات آلودگی آب را فراهم می کنند.پایگاه ملی داده های علوم زمین