تبلیغات
پایگاه تخصصی زمین شناسی و جغرافیا - هیدرولوژی یا آب شناسی (Hydrology) و تاریخچه آن

آب شناسی  , هیدروژئولوژی

هیدرولوژی یا آب شناسی از دو کلمه Hydro به معنی آب و Logos به معنی شناسایی گرفته شده است.
بنا به تعریف هیدرولوژی علمی است که در مورد پیدایش خصوصیات و نحوه توزیع آب در طبیعت بحث می کند ولی عملاً واژه هیدرولوژی به شاخه ای از علم جغرافیای فیزیکی اطلاق می شود که گردش آب در طبیعت را مورد بررسی قرار می دهد. انجمن علوم و فنون ایالات متحده تعریف زیر را برای هیدرولوژی برگزیده است:
«هیدرولوژی علم مطالعه آب کره زمین است و در مورد پیدایش، چرخش و توزیع آب در طبیعت، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب، واکنش های آب در محیط و ارتباط آن با موجودات زنده بحث می کند». بنابراین ملاحضه می شود که هیدرولوژی دربرگیرنده تمامی موضوعات مرتبط با آب است.
  
تاریخچه و تکامل آب شناسی
تا جایی که تاریخ نشان می دهد اولین تجارب آب شناسی مربوط به سومریها و مصریها در منطقه خاور میانه است به طوری که قدمت سدسازی روی رودخانه نیل به 4000 سال پیش از میلاد مسیح می رسد. در همین زمان فعالیت های مشابهی در چین نیز وجود داشته است. از بدو تاریخ تا حدود1400 سال بعد از میلاد مسیح فلاسفه و دانشمندان مختلفی از جمله هومرطالس، افلاطون، ارسطو در مورد سیکل هیدرولوژی اندیشه های گوناگونی ارائه کرده اند و کم کم مفاهیم فلسفی هیدرولوژی جای خود را به مشاهدات علمی داده اند.


پایگاه ملی داده های علوم زمین