تبلیغات
پایگاه تخصصی زمین شناسی و جغرافیا - خواص شگفت انگیز آب
1389/12/27

خواص شگفت انگیز آب

   نوشته شده توسط: تلگرام MzR_F    نوع مطلب :جغرافیای آب ها ،

http://greenation.in/yahoo_site_admin/assets/images/water20green20drop.14102024.jpg

آب خواص مهمی دارد که زندگی انسانها از آن متأثر است. از مهمترین این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- آب حلال بسیار خوبی است.
2- آب چگالی بالایی دارد و جالب این است که وقتی یخ می زند یا حرارت می بیند، چگالی آن کاهش می یابد (برعکس سایر مواد).
3- گرمای تبخیر آب بالاست، بدین معنی که برای تبدیل مقدار کمی از آب به بخار، گرمای زیادی لازم است. این خاصیت برای بدن ما بسیار با اهمیت می باشد. گرمای اضافی بدن با تبخیر تنها مقدار کمی از آب بدن از طریق منافذ پوست کاسته می شود.
4- نیروی کشش سطحی آب به طور شگفت انگیزی زیاد است. گهگاه شاهد نشستن حشرات روی سطح آب بوده ایم در این حالات آب به دلیل نیروی کشش سطحی فوق العاده ای که دارد از هم گسیخته نمی شود.
5- بسیاری از واکنش های شیمیایی تنها درحضور آب انجام می شود. البته پاره ای از مواد با آب مخلوط نمی شوند، مثل لیپیدها و دیگر مواد هیدروکربنی. غشاء سلولی که حاوی لیپیدها و پروتئین است، از این خاصیت آب سود جسته و تعاملات محتویات سلولی را با مواد شیمیایی خارج سلولی به دقت کنترل می نماید.
6- یکی از ویژگی های منحصر به فرد آب، حالت جامد آن، یعنی یخ می باشد. هنگامی که آب بر اثر سرما به یخ تبدیل می شود، انبساط می یابد، بدین معنا که حجم بیشتری را اشغال می کند.
7- یکی دیگر از خصوصیات آب ظرفیت گرمایی بالای آن می باشد. ظرفیت گرمایی یک جسم بنا به تعریف مقدار گرمایی است که به جسم داده می شود تا دمایش 1 درجه سانتی گراد افزایش یابد. مقدار گرمایی که لازم است تا دمای 1 گرم آب را 1 درجه سانتی گراد افزایش دهد، حدود 10 برابر مقدار گرمایی است که برای 1 گرم آهن لازم است.


پایگاه ملی داده های علوم زمین